Posts tagged Experiment

Check out my latest video review for Solely – Fruit Jerky

I plan to write in the coming months on this blog, starting end of April, G-d willing, as I am going to try a new “food program” experiment for a few months to see what results I get and of course, it will still be 100 percent vegan. I have previously embarked on coconut water cleanses, water fasts and dry fasting and shared my insights and experiences from doing them on this blog and you can find some of those here:

42 day coconut water cleanse I started in December 2009 – this is how I started my blog:

https://rawsomegal.wordpress.com/2009/12/30/40-days-2-of-cleansing-and-beyond-a-journal-of-my-personal-daily-experiences/

Other cleansing/fasting experiences:

https://rawsomegal.wordpress.com/2012/06/09/company-review-harmless-harvest-raw-never-heated-certified-organic-coconut-water/#8230

https://rawsomegal.wordpress.com/2013/06/20/my-experiencesexperiment-dry-fasting-4-and-34-days-not-for-the-faint-at-heart-2/

Here is the latest video reveiw and 4 other recent ones for you to check out.

Solely – Fruit Jerky

Others you may like to watch

Date Lady – Part 2: Chocolate Spread

Crispy Green: Freeze-Dried Fruit Snacks

Foods Alive – Raw Food Superfood Part 13: Recipe with Seeds – Let’s Get “Cheesy”

Foods Alive – Raw Food Superfood Part 12: Seeds – Introduction & Recipe Ideas

Leave a comment »

Update to my Vejibag Experiment

Last week I introduced you to Vejibag and had the owner answer questions about herself and the products on this blog. I also did a video on my youtube channel showing the product and mentioning an experiment I was going to do to see how well Vejibag works compared to plastic and compostable bags. I used the same produce in each bag so it would be a uniform experiment.

Some follow up questions I asked of Sally Erickson, the owner, before I started my experiment that I wanted to share with you.

The Rawsome Vegan Gal comment:
I will probably try out spinach (have some I bought that are pre-washed, so do I need to wash again) and celery in one of the Vejibags.

Sally’s answer:
I have had trouble with “3Xwashed” greens…I think that is because the washing process actually damages the greens because it is done industrially….So I wouldn’t recommend using pre-washed greens unless you are sure they are in good condition, not broken or bruised from the washing process.

The Rawsome Vegan Gal question:
I never asked, can I combine more then one produce item in a bag like what I mentioned or needs to be separate?

Sally’s answer:
As long as you don’t combine fruits and vegetables…just vegetables can easily be combined, even cut vegetables…Sometimes I put a cut cucumber, a cut carrot and salad greens all in one bag…works fine.

The Rawsome Vegan Gal comment:
Also I did not wash the bags, as you said to do so before first use.

Sally’s answer:
That’s fine…there is some “sizing” in the fabric from the mill. It will wash out with just water and I don’t think it has anything toxic in it…my supplier is all about organic so I assume there’s nothing toxic in it but I can’t guarantee…But I do feel sure it washes out with water.

The Rawsome Vegan Gal question:
I wanted to start the test today, but would not get to wash laundry till Thursday (that was last week that I am referring to) can I wash by hand with some natural soap and then use it?

Sally’s answer:
Sure.

The Rawsome Vegan Gal question:
Also, does the bag have to be completely full of produce for the best results or does not matter?

Sally’s answer:
Doesn’t matter. As the bag gets less veggies in it I just fold it over.

Now it is time to see the results of the experiment.
Please check out my youtube channel for Part 1 – Preview and Part 2 – Results

Youtube channel: http://www.youtube.com/TheRawsomeVeganGal

Also the company is offering a very special discount of 25% off on all Vejibags to my viewers for 8 days only, between July 2nd and July 9th 2014 and will expire at midnight. You must use the coupon code: RESULTS (all caps) at checkout.

Don’t delay if you want to order these products before this deal ends next week.
Go to their website: http://www.vejibag.com

Leave a comment »

Deal extended till end of this week – Don’t delay!

My friend, Frederic Patenaude has a great deal on a product he is offering exclusively to my readers. It is being extended another few days.

My Experiment Living on $3.33 a Day on a Vegan Diet

First, an announcement:

Sale on: “How to Eat Well for Under $100 a Month on a Plant-Based Diet” is available for $19.95 instead of $37.

Go to: http://www.1shoppingcart.com/app/?Clk=4900783

Use Coupon code: MINDY100
Don’t delay this deal will expire on Friday September 20, 2013

Click on the link above to read more about this great product being offered at a discounted price.
Also read my previous post to get a sneak peek into what this product is all about.

Leave a comment »

Spending too much money on a Vegan Diet? Here is a solution!

Read this information from my friend, Frederic Patenaude and then check out the great deal he is offering exclusively to my readers.

My Experiment Living on $3.33 a Day on a Vegan Diet

First, an announcement:

Sale on: “How to Eat Well for Under $100 a Month on a Plant-Based Diet” is available for $19.95 instead of $37.

Go to: http://www.1shoppingcart.com/app/?Clk=4900783

Use Coupon code: MINDY100
Don’t delay this deal will expire on Monday September 16, 2013

Do you remember when produce used to be cheap?

I remember often buying two avocados for a dollar, and big
ones!

I didn’t even live in California or Mexico, and avocados
were cheap.

All the vegetables I buy now seem to have doubled in price
over the last 10 years. Celery used to always be 99 cents a
bunch. Now, the “base” price is usually $1.99, sometimes
more.

Until I figured out some tips to make it work, I was
spending between $600 and $800 a month just to feed myself
on a high-raw diet.

This is more than many people spend on rent or a mortgage.

How much does the average Whole Foods Market shopper spend a
month on groceries and eating out? When a bag of organic
groceries can easily cost $80 and a glass of freshly
squeezed juice or a fresh smoothie can cost over $6, I know
that people who care about their health spend a lot on
food.

*My Experiment*

Last summer, I went on a curious experiment where I
attempted to live on only $100 a month for food.

What motivated me to find out ways to spend less on food was
when I read a book called “Early Retirement Extreme” by a
Danish author who now lives in the USA.

This author described how he lived a “great life” on just
$7000 a year. His budget was actually only $80 a month for
all groceries and food expenses.

I thought, if this guy can live and eat well on so little,
then how could I figure out a way to do it as well?

The exact number is not important. What matters is that the
amount that you manage to save is significant, and that you
do it without sacrificing your health and most importantly,
your sanity…

So last summer, for a period of about 2-3 months, I went on
a little experiment. My goal was to spend only $100 a month
on food, and yet eat better and more nutritious foods than I
was before. I learned a great deal during this experiment,
and this is how I wrote my book “How to Eat Well for Under
$100 a Month on a Plant-Based Diet.”

I calculated the exact cost of all fruits per calories. I
also compared prices all over different cities, and compiled
all the best ways to get the best deals on food. What
started as a personal challenge turned into a sort of
economic science experiment.

I didn’t think it was possible to eat well for just $100 a
month until I tried it. And it worked!

*Some Tips*

One of the big changes I implemented was to stop buying
everything in bulk.

I know that sounds counterintuitive, but bulk deals are not
always the best. I used to buy all of my fruit by the box,
and I thought it was the best way to get the best price.

But what I discovered is that often, it’s much better to
discover stores that will advertise “loss leaders,” which
are specials that they run every week to attract customers.

I then focused on those foods and create your recipes around
what was on sale.

I spent a few months researching prices and I came up with a
definitive price list that I keep with me when I go
shopping. The price list tells you exactly what is the
maximum amount you should spend for each type of fruit,
vegetable, grain or other food. That way, you’ll know
instantly if you’re getting a good
deal or not.

*My Rule of Thumb*

In order to eat well for $100 a month, you have to find a
cheap source of healthy calories. This is actually the
easiest part of the program.

The biggest budget killer in a healthy diet is fresh
produce. The system for eating $100 a month on a plant-based
diet allows you to eat a healthy diet with fruits and
vegetables. However, those tend to be the most expensive
parts in one’s diet, besides eating out.

So my rule of thumb is to never pay more than 99 cents a
pound for fresh produce.

One way to get fruits and vegetables for 99 cents a pound or
less is to shop at supermarkets, local produce stores and
anywhere that advertises weekly specials.

You can compile, every week, a short list of the specials at
different stores around you. The easiest way to do this is
to write it all down on an index card and carry this with
you when you go shopping.

*Does It Need to be $100 a Month?*

The truth is, the target that I chose for my experiment,
$100 a month, was arbitrary because it was a fixed number. I
wanted to see if I could do it. Nowadays, I spend more than
this amount on food, but it’s still significantly less than
what I used to spend.

The reason this system works it’s because it’s customizable.

Once you know how it works, you can decide what your
personal target should be. Maybe eating organic food is
really important to you, so in this case you’ll alter the
strategy and the monthly budget for that.

If you missed the launch special for the eBook “How to Eat
Well for Under $100 a Month on a Plant Based Diet”…
order it *today* and this special will be available till Monday September 16th 2013.

Just go to: http://www.1shoppingcart.com/app/?Clk=4900783

Make sure to use coupon code: MINDY100

After the weekend, the coupon will expire, so don’t delay!

Leave a comment »

My Experiment Living on $3.33 a Day on a Vegan Diet – as told by Frederic Patenaude

Read this information from my friend, Frederic Patenaude and then check out the great deal he is offering exclusively to my readers.

My Experiment Living on $3.33 a Day on a Vegan Diet

First, an announcement:

This weekend, “How to Eat Well for Under $100 a Month on a Plant-Based Diet” is available for $19.95 instead of $37.

Go to: http://www.1shoppingcart.com/app/?Clk=4900783

Use Coupon code: MINDY100

Do you remember when produce used to be cheap?

I remember often buying two avocados for a dollar, and big
ones!

I didn’t even live in California or Mexico, and avocados
were cheap.

All the vegetables I buy now seem to have doubled in price
over the last 10 years. Celery used to always be 99 cents a
bunch. Now, the “base” price is usually $1.99, sometimes
more.

Until I figured out some tips to make it work, I was
spending between $600 and $800 a month just to feed myself
on a high-raw diet.

This is more than many people spend on rent or a mortgage.

How much does the average Whole Foods Market shopper spend a
month on groceries and eating out? When a bag of organic
groceries can easily cost $80 and a glass of freshly
squeezed juice or a fresh smoothie can cost over $6, I know
that people who care about their health spend a lot on
food.

*My Experiment*

Last summer, I went on a curious experiment where I
attempted to live on only $100 a month for food.

What motivated me to find out ways to spend less on food was
when I read a book called “Early Retirement Extreme” by a
Danish author who now lives in the USA.

This author described how he lived a “great life” on just
$7000 a year. His budget was actually only $80 a month for
all groceries and food expenses.

I thought, if this guy can live and eat well on so little,
then how could I figure out a way to do it as well?

The exact number is not important. What matters is that the
amount that you manage to save is significant, and that you
do it without sacrificing your health and most importantly,
your sanity…

So last summer, for a period of about 2-3 months, I went on
a little experiment. My goal was to spend only $100 a month
on food, and yet eat better and more nutritious foods than I
was before. I learned a great deal during this experiment,
and this is how I wrote my book “How to Eat Well for Under
$100 a Month on a Plant-Based Diet.”

I calculated the exact cost of all fruits per calories. I
also compared prices all over different cities, and compiled
all the best ways to get the best deals on food. What
started as a personal challenge turned into a sort of
economic science experiment.

I didn’t think it was possible to eat well for just $100 a
month until I tried it. And it worked!

*Some Tips*

One of the big changes I implemented was to stop buying
everything in bulk.

I know that sounds counterintuitive, but bulk deals are not
always the best. I used to buy all of my fruit by the box,
and I thought it was the best way to get the best price.

But what I discovered is that often, it’s much better to
discover stores that will advertise “loss leaders,” which
are specials that they run every week to attract customers.

I then focused on those foods and create your recipes around
what was on sale.

I spent a few months researching prices and I came up with a
definitive price list that I keep with me when I go
shopping. The price list tells you exactly what is the
maximum amount you should spend for each type of fruit,
vegetable, grain or other food. That way, you’ll know
instantly if you’re getting a good
deal or not.

*My Rule of Thumb*

In order to eat well for $100 a month, you have to find a
cheap source of healthy calories. This is actually the
easiest part of the program.

The biggest budget killer in a healthy diet is fresh
produce. The system for eating $100 a month on a plant-based
diet allows you to eat a healthy diet with fruits and
vegetables. However, those tend to be the most expensive
parts in one’s diet, besides eating out.

So my rule of thumb is to never pay more than 99 cents a
pound for fresh produce.

One way to get fruits and vegetables for 99 cents a pound or
less is to shop at supermarkets, local produce stores and
anywhere that advertises weekly specials.

You can compile, every week, a short list of the specials at
different stores around you. The easiest way to do this is
to write it all down on an index card and carry this with
you when you go shopping.

*Does It Need to be $100 a Month?*

The truth is, the target that I chose for my experiment,
$100 a month, was arbitrary because it was a fixed number. I
wanted to see if I could do it. Nowadays, I spend more than
this amount on food, but it’s still significantly less than
what I used to spend.

The reason this system works it’s because it’s customizable.

Once you know how it works, you can decide what your
personal target should be. Maybe eating organic food is
really important to you, so in this case you’ll alter the
strategy and the monthly budget for that.

If you missed the launch special for the eBook “How to Eat
Well for Under $100 a Month on a Plant Based Diet”… you can
order it *today* or within the next 48 hours and get the
special.

Just go to: http://www.1shoppingcart.com/app/?Clk=4900783

Make sure to use coupon code: MINDY100

After the weekend, the coupon will expire, so don’t delay!

Leave a comment »

My Chewing Bliss Experience or How to Keep Warm in the Berkshires of Massachusetts

My Chewing Bliss Experience or How to Keep Warm in the Berkshires of Massachusetts

After reading the article by Tonya Zavasta (click on the pictures of Tonya on the right-hand side of the page to go to her website) in her May 2013 email newsletter entitled, “Practice This and Raw Success is Imminent,” I had to add my 2 cents or maybe 3 depending on how important you feel chewing your food/drink really is! Tonya mentioned a man named Lino Stanchich. It is amazing how those that love to do research (Tonya, for sure and I do the same) can find information that is very helpful to us in our journey in life – in whatever avenue you are studying.

I first began my journey to a healthy lifestyle in the Fall of 1990 by way of my friend, Eli Goldschmidt, who introduced me to macrobiotics by way of the book his aunt, Elaine Nussbaum wrote, called Recovery from Cancer. A few years later after graduating from college and already incorporating macrobiotics in my life (I have been vegan since 1991), I decided to get some formal education and studied at the Kushi Institute in Becket, MA.

I arrived in September 1993 and the weather was still very nice and balmy, but living in the Berkshires, it would eventually get very cold with snow that remains for months. One of my favorite teachers there was Lino Stanchich. This man has a “large” presence and the sweetest disposition. He is strong physically and speaks from his heart. He radiates a wonderful balance between the physical and spiritual. I liked him immediately and I developed a wonderful connection with him.

As Tonya indicated in the article, Lino’s father, Antonio, survived a Nazi concentration camp because he chewed his meager ration of food, as well as, his water. Lino told us that his father discovered that chewing his water not only quenched his thirst, it also gave him more energy. He shared it with other friends and most thought he was crazy and chose to “inhale” their food, but two people adhered to his instructions. When they were liberated, only Antonio and his two friends survived because of their practice of chewing.

There is actually more to the story, as told by Lino in one of our classes. Lino, himself, was in a labor camp later in years and always remembered how his father survived the concentration camp. Of course, he never practiced chewing his food before because he didn’t feel the necessity. Now, since his life was at stake, he knew that he had to follow his guiding light, his father, Antonio.

I remember Lino telling us that they could receive a small parcel and his mom sent him onions, salt and bread. Most times the packages were stolen, but who would want to take these things? As it so happens, Lino always received them. This was in addition to the rations that were provided. He chewed his food and water just as his father had done, 150 times or more per mouthful. In addition to that he closed his eyes while chewing and realized it strengthened him even more. From his experiences in the camp Lino became a tough man. When he came home his brother told him that if he would see him walking down a dark alley he would have given over his wallet without being asked. Lino had this “presence” that seemed fierce like a lion ready to attack.

In sharing this story, Lino wanted to impart on us the importance of chewing your food and drink (sounds like it would be hard to chew your liquid, but it is actually possible/doable and takes practice). To takes this message further, he decided to have a “Chewing Class.”

This is where the article continues from Tonya Zavasta’s site – if you read the first part of it there.

I remember that his class took place in the evening and the weather was already getting chilly outside (this point is key for what happens later). Lino had for each student a small tea cup filled with cooked brown rice. His instructions to us were to take the amount of rice equal to an inch long and put it in our mouth and chew it. He set a timer, I believe for 1 minute, and we were to count how many times we chewed that small morsel of rice before swallowing it.

It was hard at first to chew that tiny bit of rice many times without swallowing it right away. As I continued to do it, I found that I was able to keep chewing for much longer by keeping the rice closer to the front of my mouth. When you chew grains, such as rice for 100’s of times per bite and the ptyalin (definition: A form of amylase in the saliva of humans and some animals that catalyzes the hydrolysis of starch into maltose and dextrin) in your mouth gets mixed with it, the grain becomes sweet like sugar and it is almost too sweet and hard to swallow (I experienced that). Another important point is that when food is chewed into a liquid form in the mouth (which is truly where the digestion begins) it is already broken down and can be absorbed readily into the body.

After we completed eating our small teacup of rice and the class was over, I felt much different then I ever had before. I was not hungry, for one, but more importantly, I had an internal warmth inside of me that I never experienced before. I walked outside without a jacket/coat and did not feel cold for even a second. It was amazing! Not only that, but it so happened that, that night was a full lunar eclipse and I stayed up most of the night to see it (living up in the mountains in Western Massachusetts there is no light pollution and you can see every star, satellites, shooting stars, etc with such luminescence, definition and brilliance that it takes your breath away and it is truly a miracle of G-d) and went out continually without any need, other then the clothes I was wearing.

To take it one more step, I decided to continue the experiment and would eat all 3 meals a day in a quiet area and consciously chewed. I don’t remember how long I kept this up, but the results were visible. For one, I noticed that I filled up my plate with a lot of food and as the days went by, I would eat less and less, as I chewed more and more. The satiation point for our body is approximately 20 minutes and then the need to eat goes away. If you don’t chew the food well you will still feel hungry because you are not absorbing properly. By chewing so diligently, I was always full sooner and ate much less (most people tend to overeat anyway, so this is a great experiment to see for yourself how much food you really need).

Another result I noticed was that I was much more calm and serene since I took the time to eat with intention. It became a meditative experience. The final result was one that others told me because I could not “see” it for myself. I don’t remember how many days it was into my experiment (I would have to check the journal I kept, but I don’t know where it is, at the moment), but other students and people who would there started to notice a glow/aura around my body that radiated outward. I shared with them what I had been doing and it definitely made a difference to them so perhaps they would try it, as well.

Now you see the power of chewing, both from someone who had to do it out of sheer will to survive (Antonio and his son, Lino) and myself, who choose to do it and experienced such dramatic and profound results. I challenge you to try this for yourself, even for one meal. Put a timer on for 1 minute and put a small amount of food on your fork/spoon and see how many times you can chew it. Do this as many times until you feel full. I know it will be difficult at first, so persevere and know it will be beneficial to you in the end.

I hope the world is never going to be in a state where we will need to chew our food/water very well in order to survive, so don’t wait for that, do it because you’ll thrive! I want to thank G-d for bringing me this wonderful teacher and many others, as well. I will treasure the time I spent in Becket as it has given me the foundation for where I am today!

Update to my experience with chewing written on December 30, 2013:

I was looking through some of my notes from when I studies at the Kushi Institute in 1993 and found the Journal that I kept on a daily basis. On the daily dairy for 10/12/1993, I wrote about the experience with chewing, as follows: Class with Lino about chewing – even though was in it Level One (this is Level Two), it’s good, anyway, to do it again with a group. Afterwards went for a walk outside (at night). It felt cold at first. I found my gloves on the floor when I put my shoes on. I wasn’t cold at all! I even took my gloves off half-way through. Air nice and clean. Felt energized and wonderful. When I chewed the rice, did it 3 times for 1 minute each time, using only 1 inch of rice. Each time chewed progressively more: 210, 220 and 385 times. I was so warm and my hands were not cold at all! Couldn’t believe it was only 44 degrees Fahrenheit!

Comments (4) »

%d bloggers like this: